(Pl)

50 pensów WIELKA BRYTANIA (2011) Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody

50 pensów 2011 Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody - monety Wielkiej Brytanii
50 pensów 2011 Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop: kształt:
27.3 mm 8.0 g 1.78 mm Cu75Ni25 siedmiokąt
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w górnym otoku: ELISABETH • II D • G REG • F • D (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary); w dolnym otoku nominał: FIFTY PENCE (pięćdziesiąt pensów)
rewers:
w centrum monety panda wielka i litery WWF (WORLD WIDE FUND FOR NATURE) - logo Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody; wokół 50 piktogramów symbolizujących elementy przyrody, zarówno naturalne jak i dzieła człowieka; na dole rok wybicia: 2011
rant:
gładki
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Matthew Dent (inicjały MD obok stopy za rokiem wybicia na dole rewersu)
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant
nakład:
2011 3 400 000 + ??? w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
Moneta okolicznościowa o nominale 50 pensów z 2011 r. upamiętnia 50. rocznicę założenia Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody. W reakcji na kilka artykułów Anglika Juliana Huxleya o niszczeniu przyrody afrykańskiej przypadkowy czytelnik Victor Stolan napisał do autora z inicjatywą założenia funduszu ochrony przyrody. Niedługo później, 29 kwietnia 1961 r. obaj panowie wraz z Edwardem Maxem Nicholsonem założyli fundusz dla światowej dzikiej przyrody (World Wildlife Fund - WWF), który miał na celu zatrzymać niszczenie światowej przyrody początkowo przez wykup ziemi zamieszkałej przez zagrożone gatunki, opłacanie strażników i edukację lokalnej ludności o skutkach kłusownictwa. Jako symbol funduszu wybrano pandę wielką (Ailuropoda melanoleuca) Chi Chi, która w tym czasie w berlińskim zoo była pierwszą i wciąż jedyną przedstawicielką swojego gatunku w świecie zachodnim. W ciągu 50 lat istnienia fundusz rozrósł się do największej w świecie organizacji chroniącej przyrodę. Realizuje ok. 1300 projektów w 100 państwach świata głównie ze składek członkowskich, ale też pieniędzy rządowych czy korporacyjnych.

Logo Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody WWF.

Logo Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody.
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.