(En) (Pl)

20 koron DANIA (2005) Wieże - Kościół w Landet

20 koron 2005 Wieże - Kościół w Landet - monety Danii
20 koron 2005 Wieże - Kościół w Landet - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
27.0 mm 9.3 g 2.35 mm Cu92Al6Ni2
awers:
pośrodku monety wpisana w koło głowa Małgorzaty II w prawo; w dolnym otoku rok wybicia: 2005; w górnym otoku napis: MARGRETHE II DANMARKS DRONNING (Małgorzata II królowa Danii)
rewers:
w centrum monety wpisana w koło wieża kościoła w Landet widoczna z perspektywy leżącego; wokół liście kasztana; w górnym otoku: LANDET KIRKE, w dolnym otoku nominał: 20 KRONER (koron)
rant:
siedem odcinków gładkich i siedem ząbkowanych
data emisji:
28 I 2005
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Mogens Møller, Øivind Nygård
mennica:
Znak Mennicy Królewskiej Den Kongelige Mønt (Mennica Królewska), Kopenhaga (znak mennicy przed DANMARKS na awersie)
nakład:
2005 1 200 000 + 8 600 w zestawach "Wieże"
ciekawostki:
Kościół w Landet na wyspie Tåsinge został wybudowany w stylu romańskim na przełomie XI i XII wieku. W roku 1889 był niemym świadkiem miłosnej tragedii, która zainspirowała wielu twórców muzycznych i kinematograficznych. Zakazana miłość (wyrażona przez dwa wypukłe serca poniżej litery L w LANDET na rewersie monety) duńskiej artystki cyrkowej Elviry Madigan oraz szwedzkiego oficera Sixtena Sparre'go zakończyła się wspólnym samobójstwem używając rewolweru (którego wklęsły kształt można znaleźć wśród liści przy prawej krawędzi rewersu). Kochankowie zostali złożeni w sąsiadujących grobach pod kasztanem na cmentarzu kościoła w Landet) (stąd liście kasztana i specyficzna perspektywa wieży na rewersie).

Kościół w Landet
photo: Bentler; licence: CC-BY-SA 3.0
aktualizacja: 10 II 2013

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.