(Pl)

2 euro HISZPANIA (2010) UNESCO - Kordoba

2 euro 2010 Kordoba - monety Hiszpanii
2 euro 2010 Kordoba - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
25.75 mm 8.5 g 2.22 mm Cu75Ni25/Cu75Zn20Ni5
awers:
w centrum monety kolumny w sali modlitw Wielkiego Meczetu w Kordobie; w dolnym otoku: ESPAÑA (Hiszpania) i rok wybicia 2010; wzdłuż rantu dwanaście pięcioramiennych gwiazd - symbol Unii Europejskiej
rewers:
po lewej od centrum monety nominał: 2, po prawej: EURO; w tle napisu mapa Europy; w tle mapy pionowo sześć równoległych linii zakończonych z obu stron pięcioramiennymi gwiazdami (rewers jest wspólny dla wszystkich monet euro)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: rant 2 euro
(sześciokrotnie powtórzony nominał z dwoma gwiazdami: 2**)
data emisji:
3 III 2010
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Alfonso Morales Muñoz, Luc Luycx (inicjały LL poniżej litery O w EURO na rewersie)
mennica:
Znak Mennicy Królewskiej w Madrycie Fábrica Nacional de Moneda y Timbre - Real Casa de la Moneda (Narodowa Wytwórnia Pieniądza i Znaczków Pocztowych - Mennica Królewska), Madryt (znak mennicy przy lewej krawędzi awersu)
nakład:
2010 3 915 000 + 67 000 w zestawach rocznikowych
+ 5 000 w zestawach okolicznościowych
ciekawostki:
Moneta okolicznosciowa o nominale 2 euro z roku 2010 przedstawia salę modlitw Wielkiego Meczetu (La Mezquita) w Kordobie. Moneta jest pierwszą z serii propagującej hiszpańskie zabytki umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Historia meczetu sięga VIII w., gdy Arabowie na miejscu kościoła Wizygotów wybudowali meczet. Do XI wieku kolejne rozbudowy uczyniły z meczetu największą świątynię muzułmańską w Europie zajmującą 23,000 m2 powierzchni. Salę modlitw widoczną na awersie niniejszej monety podtrzymywały kolumny wzorowane na rzymskich akweduktach i pomalowane w stylu bizantyjskim. Gdy w roku 1236 król Kastylii Ferdynand III zdobył Kordobę przekształcił meczet w kościół katolicki, a cesarz Karol V w XVI w. w środku świątynii wybudował renesansową katedrę. Tę niesamowitą mieszankę religii wraz z historycznym centrum miasta Kordoby umieszczono na liście dziedzictwa UNESCO w roku 1984.

Widok z lotu ptaka na katedrę-meczet i niżej kolumny sali modlitw.

Widok z lotu ptaka Wielkiego Meczetu (La Mezquita) w Kordobie
photo: Toni Castillo Quero; licence: CC-BY-SA 3.0

Sala modlitw Wielkiego Meczetu (La Mezquita) w Kordobie
photo: Timor Espallargas; licence: CC-BY-SA 3.0
aktualizacja: 25 IX 2012

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.