(En) (Pl)

20 franków FRANCJA (1950)

20 franków 1950 - monety Francji
20 franków 1950 - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
23.0 mm 4.0 g 1.65 mm Cu91Al9
awers:
w centrum monety personifikacja Francji - głowa Marianne w wianku laurowym w lewo; w lewym otoku: REPUBLIQUE FRANÇAISE (Republika Francuska); prostokąty wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
powyżej centrum monety w dwóch wierszach nominał: 20 / FRANCS (franków); poniżej rok wybicia 1950; po lewej kogut - jeden z symboli Francji; niżej gałązka wawrzynu; w dolnym otoku dewiza Republiki: LIBERTE EGALITE FRATERNITE (wolność równość braterstwo); prostokąty wzdłuż krawędzi rantu
rant:
gładki
data emisji:
7 VII 1950
data wycofania z obiegu:
21 VIII 1969
projekt:
Georges Guiraud (podpis GEORGES GUIRAUD w dwóch wierszach wzdłuż prawej krawędzi awersu)
mennica:
Znak mennicy paryskiej La Monnaie de Paris (Mennica Paryska) (znak mennicy przed rokiem wybicia na rewersie, za rokiem wybicia symbol szefa mennicy Luciena Bazora - skrzydło)

zakład Paryż (bez litery poniżej roku wybicia na rewersie),

zakład Beaumont-le-Roger (litera B poniżej roku wybicia na rewersie)

znaki mennicze
nakład:
Paryż Beaumont-le-Roger
1950 < 126 435 000 < 43 355 000 wraz z późniejszym typem
warianty:
1950 - brak litery (zakład Paryż) lub litera B (zakład Beaumont-le-Roger)

1950 - trzy lub cztery pióra w ogonie koguta na rewersie
znaki mennicze:
Symbole głównych grawerów Mennicy Paryskiej, które można znaleźć na monetach francuskich wybitych po roku 1944:
Lucien Bazor 1931-1958 symbol grawera mennicy paryskiej skrzydło
Raymond Joly 1958-1974 symbol grawera mennicy paryskiej sowa
Emile Rousseau 1974-1994 symbol grawera mennicy paryskiej delfin
Pierre Rodier 1994-2000 symbol grawera mennicy paryskiej pszczoła
Gérard Buquoy 2001-2002 symbol grawera mennicy paryskiej podkowa
Serge Levet 2003 symbol grawera mennicy paryskiej serce
Hubert Larivière 2004-2010 symbol grawera mennicy paryskiej róg łowiecki
Yves Sampo od 2011 symbol grawera mennicy paryskiej różyczka
ciekawostki:
Kogut jest symbolem Francji (Galii) od czasów rzymskich. Symbol ten powstał najprawdopodobniej w okresie rzymskim na bazie gry słów j. łacińskiego, gdzie wyraz gallus oznacza zarówno koguta, jak i Celta z Galii.


Marianne - alegoria Wolności - jest symbolem kultury oraz narodowym emblematem Francji. Jej wyobrażenia zdobią nie tylko monety, ale również znaczki, pieczęcie państwowe, symbole instytucji, sądy. Marianne przedstawiana jest najczęściej w czapce frygijskiej (czapce wolności). Poświęcono jej wiele pomników i obrazów. Często uzbrojona prowadzi naród francuski do walki o wolność, równość i braterstwo. Jej wyobrażenie zmieniało się w ciągu lat. Anonimowej Marianne "użyczyły" wizerunku takie gwiazdy jak Brigitte Bardot czy Catherine Deneuve. Niżej oficjalne logo Francji i rządu francuskiego.

Marianne - symbol Francji

Mennica Paryska (La Monnaie de Paris) to najstarsza instytucja francuska, a jak twierdzą niektórzy - światowa, której początki sięgają VI w. Siedziba mennicy mieści się w centrum Paryża w kompleksie zwanym Hotel des Monnaies, który oddano do użytku 20 grudnia 1775 roku. Róg obfitości jest symbolem umieszczanym na każdej monecie wybitej w Mennicy Paryskiej od 1 stycznia 1880 roku. Drugim znakiem widocznym na monetach był symbol generalnego grawera (graveur general). Tradycja tej posady sięga 1547 roku kiedy to Henryk II Walezjusz wyznaczył generalnego grawera jako jedyną osobę uprawnioną do tworzenia królewskiego portretu. Dopiero projekt przygotowany przez generalnego grawera mógł być kopiowany na stemple monet w mennicach krajowych. Począwszy od roku 2001 szefowie warsztatu grawerów Mennicy Paryskiej nie noszą już tego tradycyjnego tytułu, ale ich osobiste symbole wciąż pojawiają się na francuskich monetach obok znaku mennicy.

Nazwa mennicy francuskiej - La Monnaie de Paris - sugeruje umiejscowienie zakładu produkującego monety w stolicy Francji. Jest to jednak tylko nazwa firmy, a zakłady produkcyjne bywały w różnych miastach francuskich. W chwili obecnej, jedynym miejscem produkcji numizmatów francuskich (i nie tylko) jest Pessac w pobliżu Bordeaux.
aktualizacja: 20 XI 2013

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.