(Pl)

50 pensów WIELKA BRYTANIA (2003) Społeczny i Polityczny Związek Kobiet

50 pensów 2003 Społeczny i Polityczny Związek Kobiet - monety Wielkiej Brytanii
50 pensów 2003 Społeczny i Polityczny Związek Kobiet - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop: kształt:
27.3 mm 8.0 g 1.78 mm Cu75Ni25 siedmiokąt
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2003 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia monety)
rewers:
w centrum monety kobieta w stroju z początku XX. w. stoi en face przykuta do ogrodzenia za prawą rękę, trzymając w lewej baner ze skrótowcem w dwóch wierszach wklęsłymi literami: WS / PU (WOMEN'S SOCIAL AND POLITICAL UNION - Społeczny i Polityczny Związek Kobiet); po prawej stronie karta wyborcza z napisem w czterech wierszach wklęsłymi literami: GIVE / WOMEN / THE VOTE (dajcie kobietom głos wyborczy); poniżej karty data: 1903; po prawej stronie pionowo rok wybicia:2003; po lewej stronie monety w dwóch wierszach nominał: 50 / PENCE (pensów)
rant:
gładki
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Mary Milner Dickens (monogram poniżej roku wybicia przy prawej krawędzi rewersu)
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant
nakład:
2003 3 124 030 + 112 999 w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
Moneta okolicznościowa o nominale 50 pensów z 2003 r. upamiętnia 100-lecie założenia Społecznego i Politycznego Związku Kobiet (Women's Social and Political Union). Od założenia Narodowego Stowarzyszenia ds. Prawa Wyborczego Kobiet w 1867 r. pozycja społeczna kobiet w Wielkiej Brytanii poprawiała się z roku na rok. Kobiety uzyskały pozwolenie na studiowanie oraz prawa wyborcze do organów samorządowych, ale wciąż nie cieszyły się równouprawnieniem. Zmaskulizowany parlament brytyjski przeciągał decyzje, a małe stowarzyszenia kobiet nie były w stanie wynegocjować poprawy. Przełomem było spotkanie sześciu kobiet w Manchesterze 10 października 1903 r., które z przewodnictwem matki Emmeline Pankhurst i córki Estelli Sylvii założyły związek Woman's Social and Political Union - WSPU. Ze względu na swoją kontrowersyjną działalność opartą na nieposłuszeństwie obywatelskim, głodówkach, atakach słownych i fizycznych na członków parlamentu zyskały rozgłos i zjednoczone poparcie poparcie brytyjskich kobiet. Działalność członkiń WSPU uznano za światową pierwszą falę feminizmu. Wielka Brytania zrównała prawa kobiet i mężczyzn dopiero w 1928 r.

Dwie z sześciu z założycielek WSPU: Annie Kenney i Christabel Pankhurst na zdjęciu z ok. 1908 r.

Założycielki WSPU Annie Kenney i Christabel Pankhurst
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.