(Pl)

50 pensów WIELKA BRYTANIA (2010) Skauting Dziewcząt

50 pensów 2010 Skauting Dziewcząt - monety Wielkiej Brytanii
50 pensów 2010 Skauting Dziewcząt - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop: kształt:
27.3 mm 8.0 g 1.78 mm Cu75Ni25 siedmiokąt
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2010 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia monety)
rewers:
w centrum monety wewnątrz dysku wklęsły trójliść - symbol Przewodniczek Wielkiej Brytanii; wokół dysku wieniec z sześciu kolejnych trójliści; w górnym otoku: CELEBRATING ONE HUNDRED YEARS OF GIRLGUIDING UK (UK - UNITED KINGDOM - obchody stu lat Przewodniczek Zjednoczonego Królestwa); na dole w dwóch wierszach nominał: 50 / PENCE (pensów)
rant:
gładki
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Jonathan Evans (inicjały JE poniżej najbardziej lewego trójliścia na rewersie), Donna Hainan (inicjały DH poniżej najbardziej prawego trójliścia na rewersie)
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant
nakład:
2010 7 410 090 + 69 189 w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
Moneta okolicznościowa o nominale 50 pensów z 2010 r. upamiętnia 100-lecie skautingu dziewcząt (Girlguiding). Powstanie ruchu skautingu dla dziewcząt jest ściśle powiązane z historią skautingu dla chłopców. Pułkownik Robert Baden-Powell, brytyjski bohater II wojny burskiej, podczas swojej służby w kawalerii napisał kilka podręczników dla żołnierzy w celu podniesienia ich umiejętności rekonesansu, orientacji i przetrwania w naturze oraz pierwszej pomocy. Jeden z podręczników z 1899 r. był skierowany do młodzieży, ale Baden-Powell postanowił go wzbogacić. W dniach 1-9 sierpnia 1907 r. zorganizował obóz na angielskiej wyspie Brownsea dla 20 chłopców, na których przetestował swoje pomysły. Niedługo potem, w maju 1908 r. wydał książkę "Scouting for boys" (Skauting dla chłopców), która wydana w ponad 100 mln egzemplarzy i ponad 80 językach stała się biblią dla międzynarodowego ruchu skautowego. Dziewczęta naturalnie również chciały zostać skautkami jednak w ówczesnej Wielkiej Brytanii koedukacyjne aktywności młodzieży nie były mile widziane. Na wielkim zlocie skautów w 1909 r. pojawiło się dużo dziewcząt domagających się uczestnictwa w ruchu skautingowym. Wówczas Robert Baden-Powell poprosił swoją siostrę Agnes, aby stanęła na czele organizacji skautek, które nazwali przewodniczkami (Girl Guides), w przeciwieństwie to stowarzyszenia chłopców skautów (Boy Scouts). W kwietniu 1910 r. przewodniczki liczyły już ponad 6,000 członkiń. Symbolem przewodniczek stał się trójliść z elementami analogicznymi do lilijki skautów. Pomimo wprowadzenia równouprawnienia płci w Wielkiej Brytanii w 1928 r. organizacje skautingowe dla chłopców i dziewcząt pozostają do dziś rozdzielone.

Agnes Baden-Powell i loga Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (u góry) oraz Przewodniczek Wielkiej Brytanii (na dole).

Agnes Baden-Powell i loga przewodniczek-skautek
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.