(Pl)

1 funt WIELKA BRYTANIA (1986-1991) rewers północnoirlandzki

1 funt 1986-1991 - monety Wielkiej Brytanii
1 funt 1986-1991 - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
22.5 mm 9.5 g 3.15 mm Cu700Zn245Ni55
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Diademie Państwowym Jerzego IV w prawo; w lewym otoku: ELISABETH II (Elżbieta II); w prawym otoku: D • G • REG • F • D • oraz rok wybicia (DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary); perełki wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
w centrum monety wewnątrz Diademu Państwowego Jerzego IV sześć kwiatów lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum) - symbol Irlandii Północnej; w dolnym otoku nominał: ONE POUND (jeden funt); perełki wzdłuż krawędzi rantu
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: DECUS ET TUTAMEN (po łacinie Ozdoba i Ochrona - słowa z Eneidy Wergiliusza - księga V, wiersz 262)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Raphael David Maklouf (wklęsłe inicjały RDM na dolnej krawędzi królowej na awersie), Leslie Durbin
mennica:
Znak Królewskiej Mennicy w Llantrisant The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant (znak mennicy przed DECUS na rancie monety)
nakład:
1986 10 409 501 + 167 334 w zestawach rocznikowych
1991 38 443 575 + 74 975 w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
W latach 1983-2008 monety funtowe były produkowane w cyklach pięcioletnich polegających na tym, że co pięć lat na rewersach pojawiał się motyw reprezentujący Wielką Brytanię jako całość (wielki lub mały herb państwa), w następnym cyklu przesuniętym o rok Szkocję, później Walię, Irlandię Północną oraz Anglię. W 2009 miał pojawić się rewers reprezentujący Szkocję, ale system przerwano.

Inskrypcja "DECVS ET TVTAMEN" pojawiła się na rantach srebrnych koron angielskich już w 1662. Pisarz i historyk John Evelyn (1620-1706) zanotował, że 10 stycznia 1662 r. osobiście doradził królowi Karolowi II Stuartowi sposób na obcinanie monet przez ludność w celu kradzieży kruszca. Zaproponował, żeby na rancie umieścić słowa uniemożliwiające obcinanie i naturalne wydały mu się łacińskie słowa "ozdoba" (monety) i "ochrona" (przed obcinaniem), które pożyczył od francuskiego kardynała de Richelieu. Okazało się, że sam kardynał pożyczył zwrot od Wegiliusza, który w Eneidzie określił tymi słowami zbroję.

Len (Linum usitatissimum) jest uważany od całkiem niedawna za roślinę-symbol Irlandii Północnej. Z założenia len ma symbolizować przemysł tekstylny jako czynnik scalający ludność, a sześć kwiatów lnu na symbolizować 6 hrabstw historycznej prowincji Ulster, które wchodzą w skład Irlandii Północnej. Irlandia Północna powstała w 1921 r. gdy protestanckie hrabstwa odmówiły wejścia w skład katolickiej niepodległej Irlandii. Pół wieku później była już areną krwawej wojny domowej pomiędzy republikanami dążącymi do połączenia z Irlandią i unionistami chcącymi pozostać w Wielkiej Brytanii. Konflikt zakończył się dopiero w 1998 r., a Irlandzka Armia Republikańska złożyła broń dopiero w 2005 r. Projektant rewersu tej monety stanął zatem przed trudnym wyborem symbolu Irlandii Północnej. W środku konfliktu Durbin nie chciał używać symbolu żadnej ze stron, nawet trójliścia (shamrock) dotychczas symbolizującego Irlandię, i wybrał najbardziej neutralne kwiaty lnu, które jeszcze nie miały swojego miejsca w irlandzkiej heraldyce. Symbol sześciu kwiatów lnu pojawił się zatem na monetach i uzyskał akceptację mieszkańców Irlandii Północnej. Powstały w 1998 r. autonomiczny parlament krajowy Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjął za swoje logo niemal kopię projektu Durbina.

Logo Zgromadzenia Irlandii Północnej
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.