(Pl)

1 funt WIELKA BRYTANIA (2011) rewers szkocki

1 funt 2011 Edynburg - monety Wielkiej Brytanii
1 funt 2011 Edynburg - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
22.5 mm 9.5 g 3.15 mm Cu700Zn245Ni55
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2011 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia)
rewers:
powyżej centrum monety wpisana w koło tarcza herbowa stolicy Szkocji Edynburga; w górnym otoku: EDINBURGH (Edynburg); w lewym otoku: ONE, w prawym: POUND (jeden funt); na dole trzy herby wpisane w małe koła: Londynu, Cardiff i Belfastu
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: • NISI DOMINUS FRUSTRA (po łacinie nadaremno jeśli bez Pana - słowa z biblii, psalm 107, podsumowanie wersów 1 i 2 - motto miasta Edynburg)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Stuart Devlin
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant
nakład:
2011 935 000 + ??? w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
W latach 1983-2008 monety funtowe były produkowane w cyklach pięcioletnich polegających na tym, że co pięć lat na rewersach pojawiał się motyw reprezentujący Wielką Brytanię jako całość (wielki lub mały herb państwa), w następnym cyklu przesuniętym o rok Szkocję, później Walię, Irlandię Północną oraz Anglię. W 2009 miał pojawić się rewers reprezentujący Szkocję, ale system przerwano. W roku 2011 pojawiły się rewersy Irlandii Północnej oraz Anglii, a w 2011 Szkocji i Walii, na których wspólnym motywem były herby stolic tych krajów.

Herb stolicy Szkocji Edynburga został zaakceptowany oficjalnie w 1732 r., ale używany był już znacznie wcześniej. W wielkim herbie tarcza herbowa trzymana przez młodą kobietę i sarnę przedstawia czarne mury zamku królewskiego. Na górze wstęga z mottem miasta: NISI DOMINUS FRUSTRA, które projektant umieścił na rancie monety.

Herb Edynburga
photo licence: CC-BY-SA 3.0
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.