(Pl)

1 funt WIELKA BRYTANIA (2014) rewers północnoirlandzki

1 funt 2014 północnoirlandzki - monety Wielkiej Brytanii
1 funt 2014 północnoirlandzki - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
22.5 mm 9.5 g 3.15 mm Cu700Zn245Ni55
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2014 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia)
rewers:
w centrum monety kwiat lnu (Linum usitatissimum), powyżej łodyga koniczyny białej (Trifolium repens); w dolnym otoku nominał: ONE POUND (jeden funt)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: DECUS ET TUTAMEN (po łacinie Ozdoba i Ochrona - słowa z Eneidy Wergiliusza - księga V, wiersz 262)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Timothy Noad
mennica:
Znak Królewskiej Mennicy w Llantrisant The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant (znak mennicy przed DECUS na rancie monety)
nakład:
2014 5 780 000 + ??? w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
W latach 1983-2008 monety funtowe były produkowane w cyklach pięcioletnich polegających na tym, że co pięć lat na rewersach pojawiał się motyw reprezentujący Wielką Brytanię jako całość (wielki lub mały herb państwa), w następnym cyklu przesuniętym o rok Szkocję, później Walię, Irlandię Północną oraz Anglię. W 2009 miał pojawić się rewers reprezentujący Szkocję, ale system przerwano. W roku 2013 pojawiły się rewersy Walii oraz Anglii, a w 2014 Szkocji i Irlandii Północnej, na których wspólnym motywem były narodowe rośliny tych krajów.

Inskrypcja "DECVS ET TVTAMEN" pojawiła się na rantach srebrnych koron angielskich już w 1662. Pisarz i historyk John Evelyn (1620-1706) zanotował, że 10 stycznia 1662 r. osobiście doradził królowi Karolowi II Stuartowi sposób na obcinanie monet przez ludność w celu kradzieży kruszca. Zaproponował, żeby na rancie umieścić słowa uniemożliwiające obcinanie i naturalne wydały mu się łacińskie słowa "ozdoba" (monety) i "ochrona" (przed obcinaniem), które pożyczył od francuskiego kardynała de Richelieu. Okazało się, że sam kardynał pożyczył zwrot od Wegiliusza, który w Eneidzie określił tymi słowami zbroję.

Koniczyna biała (Trifolium repens - shamrock) jest symbolem wyspy Irlandii odkąd upowszechniła się legenda dotycząca misji chrystianizacyjnej Świętego Patryka - patrona Irlandii. Legenda głosiła, że na przykładzie trójliścia tworzącego koniczynę Św. Patryk wyjaśniał słuchaczom pojęcie Trójcy Świętej czyli boga z trzech osobach. Len (Linum usitatissimum) natomiast jest uważany od całkiem niedawna za roślinę-symbol Irlandii Północnej. Symbolizuje przemysł tekstylny jako neutralny czynnik scalający ludność prowincji Ulster w obliczu krwawego konfliktu na tle religijnym.
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.