(Pl)

2 funty WIELKA BRYTANIA (1997)

2 funty 1997 - monety Wielkiej Brytanii Rant 2 funtów 1997 - monety Wielkiej Brytanii
2 funty 1997 - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
28.4 mm 12.0 g 2.5 mm Cu76Zn20Ni4/Cu75Ni25
awers:
w centrum monety w pierścieniu perełek popiersie królowej Elżbiety II w Diademie Państwowym Jerzego IV w prawo; w otoku: + ELISABETH • II • DEI • GRATIA • REGINA • F • D (DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary); perełki wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
w polu monety cztery pierścienie symbolizujące ery technologicznego rozwoju; w centrum monety stereogram soczewkowy z wzorkiem symbolizującym erę internetu; wokół w pierścieniu różnej wielkości zębatki symbolizujące erę mechaniki; wokół w pierścieniu nieregularne kawałki metalu z nitami i śrubkami symbolizujące erę przemysłu; w zewnętrznym pierścieniu kratka z patyków i kamieni symbolizująca Epokę Żelaza; w górnym otoku nominał: TWO POUND (dwa funty); w dolnym otoku rok wybicia: 1997; perełki wzdłuż krawędzi rantu
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: STANDING ON THE SHOULDERS OF GIANTS (stojąc na ramionach gigantów - słowa z listu Isaaca Newtona do Roberta Hooke'a z 1676 r. zawierające wdzięczność dla jego nauczycieli i poprzedników, bez których nie osiągnąłby sukcesu)
data emisji:
15 VI 1998
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Raphael David Maklouf (wklęsłe inicjały RDM na dolnej krawędzi królowej na awersie), Bruce Rushin (wklęsłe inicjały BR przy prawej krawędzi rdzenia monety)
mennica:
Znak Królewskiej Mennicy w Llantrisant The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant (znak mennicy przed STANDING na rancie monety)
nakład:
1997 13 734 625 + 109 557 w zestawach rocznikowych 1997
ciekawostki:
W roku 1994 Bank Anglii zdecydował, że w obiegu potrzebna jest moneta dwufuntowa i do tego taka, którą trudno podrobić. Wybór padł na rozwiązanie bimetaliczne i takie zaproponowano z konsultacjach z producentami automatów monetowych. Jednocześnie ogłoszono otwarty konkurs na rewers nowej monety, który wygrał nauczyciel z Norfolk Bruce Rushin. Monety planowano wprowadzić do obiegu w listopadzie 1997 r. jednak przemysł automatów monetowych wciąż nie był gotowy na debiut nowych monet. Dopiero pół roku później na rynek wprowadzono wszystkie monety roczników 1997 i 1998. Tych ze starszym portretem królowej było 6 razy mniej i społeczeństwu wydawało się, że są niezwykle rzadkie, co doprowadziło do ich gromadzenia w domowych skarbonkach.

Na rewersie monety wprowadzono zabezpieczenie przed fałszowaniem w postaci stereogramu soczewkowego. Patrząc na monetę pod pewnym kątem wśród pionowych kresek wyłania się wzorek symbolizujący kable internetowe.

stereogram
aktualizacja: 16 I 2016

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.