(Pl)

2 funty WIELKA BRYTANIA (2009) Robert Burns

2 funty 2009 Robert Burns - monety Wielkiej Brytanii
2 funty 2009 Robert Burns - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
28.4 mm 12.0 g 2.5 mm Cu76Zn20Ni4/Cu75Ni25
awers:
w centrum monety w pierścieniu perełek popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w górnym otoku: • ELISABETH • II • D • G • REG • FID • DEF • (DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary); w dolnym otoku rok wybicia: 2009; perełki wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
w centrum monety w czterech wierszach pismem stylizowanym na ręczne: WE’LL TAK A CUP / O’ KINDNESS YET, / FOR AULD / LANG SYNE (Wznieśmy jeszcze filiżankę dobroci, za dawno miniony czas - fragment noworocznej pieśni szkockiej Roberta Burnsa); w górnym otoku: 1759 ROBERT BURNS 1796; w dolnym otoku nominał: TWO POUNDS (dwa funty)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: • SHOULD AULD ACQUAINTANCE BE FORGOT (czy stare znajomości powinny być zapomniane - pierwszy wers noworocznej pieśni szkockiej Roberta Burnsa)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), artyści Mennicy Królewskiej
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant
nakład:
2009 3 253 000 + 106 332 w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
Moneta okolicznościowa o nominale 2 funty z 2009 r. upamiętnia 250. rocznicę urodzin Roberta Burnsa. Robert Burns (1759 - 1796) był najsłynniejszym poetą tworzącym w języku szkockim. Napisał wiele wierszy i pieśni o wsi, z której pochodził. Najsłynniejszą pieśnią jest "Auld Lang Syne" (Dawno miniony czas), która jest śpiewana na pożegnanie starego roku w Sylwestra w krajach anglosaskich. Burns nie tylko pisał, ale również zbierał stare szkockie piosenki ludowe i zapisując je ocalał od zapomnienia. Szkoci uznali Burnsa za swojego narodowego poetę.

Robert Burns na portrecie Alexandra Nasmytha z 1787 r. oraz fragment jednego z rękopisów Burnsa z pieśnią Auld Lang Syne.

Robert Burns oraz rękopis Auld Lang Syne
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.