(Pl)

2 funty WIELKA BRYTANIA (2011) Karaka Mary Rose

2 funty 2011 Mary Rose - monety Wielkiej Brytanii
2 funty 2011 Mary Rose - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
28.4 mm 12.0 g 2.5 mm Cu76Zn20Ni4/Cu75Ni25
awers:
w centrum monety w pierścieniu perełek popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w górnym otoku: • ELISABETH • II • D • G • REG • FID • DEF • (DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary); w dolnym otoku rok wybicia: 2011; perełki wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
w centrum monety w okręgu karaka "The Mary Rose" płynie na falach w prawo; w górnym otoku: THE MARY ROSE; w dolnym otoku nominał: TWO POUNDS (dwa funty)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: • YOUR NOBLEST SHIPPE • 1511 (twój najszlachetniejszy statek - określenie okrętu Mary Rose w liście Lorda Admirała Sir Edwarda Howarda do króla Anglii Henryka VIII o stanie królewskiej floty z 1513 r.)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), John Bergdahl (inicjały JB za sterem okrętu przy lewej krawędzi rdzenia na rewersie)
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant
nakład:
2011 1 040 000 + ??? w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
Moneta okolicznościowa o nominale 2 funty z 2011 r. upamiętnia 500. rocznicę zwodowania okrętu Mary Rose. Flota, którą odziedziczył po ojcu Henryk VIII zawierała tylko dwa większe okręty. Natychmiast po wstąpieniu na tron Anglii zamówił zatem dwie kolejne karaki "Peter Pomagranate" oraz nieco większą "Mary Rose". Zwodowanie Mary Rose w lipcu 1511 r. uznaje się za początek silnej floty angielskiej. Król wkrótce zamówił kolejne okręty i do końca swojego życia flota królewska liczyła już ok. 40 okrętów, a Anglia zaczęła liczyć się na morzach i oceanach. Załogę Mary Rose stanowiło ok. 17 marynarzy podczas pokoju, a w czasie wojny 400 marynarzy, żołnierzy i kanonierów obsługujących 26 wielkich dział. Mary Rose była nowoczesnym okrętem z działami ułożonymi w lukach strzelniczych na burtach trzech pokładów. Rozwiązanie było tak nowe, że nie istniała jeszcze taktyka wojenna, która umiałaby wykorzystać taki układ dział. Mary Rose służyła we flocie angielskiej przez 33 lata walcząc w każdej z trzech XVI-wiecznych wojen z Francją. Mary Rose zatonęła 19 lipca 1545 r. niedaleko wejścia do portu Portsmouth podczas francuskiej blokady miasta. Wielokrotnie próbowano ją podnieść, a przede wszystkim odzyskać jej działa, ale ok. 1840 r. całowicie zakrył ją piasek. Resztki okrętu ostatecznie podniesiono 11 października 1982 r, i przeniesiono do Doku Historycznego w Portsmouth, gdzie obok innego słynnego okrętu HMS Victory założono Muzeum Mary Rose.

Jedyny zachowany wizerunek okrętu Mary Rose w Spisie Anthony'ego z 1546 r.

Mary Rose w Spisie Anthony'ego
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.