(Pl)

5 szylingów WIELKA BRYTANIA (1965) Winston Churchill

5 szylingów 1965 Winston Churchill - monety Wielkiej Brytanii
5 szylingów 1965 Winston Churchill - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
38.61 mm 28.28 g 3.1 mm Cu75Ni25
awers:
w centrum monety głowa królowej Elżbiety II w prawo; w górnym otoku: ELISABETH II DEI GRATIA REGINA F• D• (ELISABETH II DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie Elżbieta II z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary); w dolnym otoku rok wybicia: 1965; fale wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
w centrum monety głowa Winstona Churchilla w prawo; w prawym otoku: CHURCHILL; fale wzdłuż krawędzi rantu
rant:
ząbkowany
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Mary Gaskell Gillick (wklęsłe inicjały M.G. na dolnej krawędzi królowej na awersie), Oscar Nemon
mennica:
The Royal Mint (Mennica Królewska), Londyn
nakład:
1965 19 640 000
warianty:
1965 - a) pierwsze litery C i H w CHURCHILL na rewersie grube lub b) litery C i H cienkie
ciekawostki:
Monety pięcioszylingowe były zwyczajowo nazywane koronami (po angielsku crown) i taki też nominał widniał na nich w latach 1927-1939. Jednak ostatnia brytyjska korona przeznaczona do obiegu pieniężnego została wyprodukowana w 1901 r. Odtąd emisje te były wyłącznie okolicznościowe i choć czasem trafiały do obiegu, to przede wszystkim do klaserów i skarbonek. Decymalizacja z 1971 r. ustaliła wartość pięcioszylingówek na 25 pensów nowego funta, ale od 1990 r. wartość kolejnych monet okolicznościowych wielkości korony ustalono na 5 funtów. Stąd nazywanie ich koronami jest niezbyt odpowiednie. Monety pięcioszylingowe nigdy nie zostały wycofane z obiegu.

Niski profil rysunku rewersu nie jest dziełem niedostatecznej siły nacisku stempla. Chorwacki rzeźbiarz Oscar Nemon doświadczony w portretowaniu Winstona Churchilla chciał osiągnąć dokładnie taki rozmyty efekt. Brytyjczycy uznają tę monetę za najbrzydszą w historii Mennicy Królewskiej, choć widząc obecne produkty tej mennicy uważamy, że opinia ta powstała jeszcze w XX wieku.

Moneta o nominale 5 szylingów z 1965 upamiętnia Winstona Churchilla tuż po jego śmierci 24 stycznia 1965 r. Sir Winston Leonard Spencer-Churchill (1874-1965) był brytyjskim mężem stanu, dwukrotnym premierem Wielkiej Brytanii (w tym podczas niemal całej II wojny światowej), ale też oficerem kawalerii, dziennikarzem, malarzem, historykiem, pisarzem, laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1953 r. Jego talent na tak wielu polach doprowadził go na szczyt listy najsłynniejszych Brytyjczyków w historii wg widzów stacji BBC w 2002 r.

Sir Winston Churchill
photo licence: CC-BY-SA 3.0
aktualizacja: 12 XI 2014

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.