(Pl)

2 euro GRECJA (2004) Igrzyska XXVIII Olimpiady Ateny

2 euro 2004 Igrzyska XXVIII Olimpiady Ateny - monety Grecji
2 euro 2004 Igrzyska XXVIII Olimpiady Ateny - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
25.75 mm 8.5 g 2.22 mm Cu75Ni25/Cu75Zn20Ni5
awers:
w polu monety nagi dyskobol rzucający dysk w prawo; po lewej: ATHENS 2004 (Ateny 2004) niżej pięć olimpijskich kół; po prawej stronie monety w dwóch wierszach nominał: 2 / ΕΥΡΩ (euro); wzdłuż rantu dwanaście pięcioramiennych gwiazd - symbol Unii Europejskiej; w dolnym otoku rok wybicia 2004 rozdzielony przez najniższą gwiazdę
rewers:
po lewej od centrum monety nominał: 2, po prawej: EURO; w tle napisu uproszczona mapa Europy z konturami państw - członków Unii Europejskiej w roku 1999; w tle mapy pionowo sześć równoległych linii zakończonych z obu stron pięcioramiennymi gwiazdami (rewers jest wspólny dla wszystkich monet euro)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: rant 2 euro
(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ * (Republika Grecka))
data emisji:
13 V 2004
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Παναγιώτης Γράββαλος, Luc Luycx (inicjały LL poniżej litery O w EURO na rewersie)
(Panagiotis Gravvalos, Luc Luycx)
mennica:
Znak mennicy ateńskiej Ίδρυμα Εκτύπωσης Τραπεζογραμματίων και Αξιών (Wytwórnia Banknotów i Papierów Wartościowych), Ateny (znak mennicy nad głową dyskobola na awersie)
nakład:
2004 34 500 000 + 500 000 w zestawach pamiątkowych
ciekawostki:
Okolicznościowa moneta grecka o nominale 2 euro upamiętnia Igrzyska XXVIII Olimpiady, które odbyły się w Atenach w 2004 roku. Jest to zarazem pierwsza okolicznościowa moneta o nominale 2 euro wprowadzona do obiegu z całej strefie waluty euro [EUR].

Dyskobol przedstawiony na awersie jest zainspirowany kopią rzeźby Myrona z Eleuteraju wykonaną oryginalnie w brązie w V w.p.n.e. Rzeźba niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów, ale jej piękno docenili szybko Rzymianie i wykonali kopię w marmurze, którą dziś można podziwiać w Muzeum Term w Rzymie, Włochy. Dyskobol doczekał się kolejnych kopii, które często mniej wiernie przedstawiały oryginał. Projektant awersu zdecydował się przedstawić dyskobola z rzymskiej rzeźby znajdującej się dziś w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Na niej dyskobol patrzy się przed siebie zamiast obserwować dysk, jak na oryginalnej rzeźbie Myrona.

Kopia dyskobola z muzeum w Rzymie i wersja z Londynu.

Dyskobol
photo licence: CC-BY-SA 3.0
aktualizacja: 27 II 2013

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.