(En) (Pl)

25 kun CHORWACJA (1997) Chorwackie Podunaje

25 kun 1997 Chorwackie Podunaje - monety Chorwacji
25 kun 1997 Chorwackie Podunaje - monety Chorwacji
średnica: waga: grubość: stop: kształt:
32.0 mm 12.75 g 2.1 mm Cu75Ni25 / Cu92Al6Ni2 dwunastokąt
awers:
w centrum monety w dwóch wierszach nominał: 25 / KUNA (kun); w tle kuna w prawo; poniżej herb Chorwacji w wieńcu z gałązki wawrzynu po lewej i dębu po prawej; w górnym otoku: REPUBLIKA HRVATSKA (Republika Chorwacji)
rewers:
w centrum monety w kwadracie schematyczna mapa chorwackiego Podunaja, na której chorwackie ziemie są wypełnione szachownicą z herbu Chorwacji; wzdłuż lewego boku kwadratu: HRVATSKO, wzdłuż dolnego: PODUNAVLJE (Chorwackie Podunaje), wzdłuż prawego boku rok wybicia 1997.
rant:
gładki
data emisji:
28 V 1997
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Damir Mataušić (inicjały MD wklęsłymi literami przed rokiem wybicia na rewersie)
mennica:
Hrvatski Novčarski Zavod (Chorwacki Instytut Monetarny), Zagrzeb
nakład:
1997 300 000
ciekawostki:
Chorwackie Podunaje, a właściwie wschodnia Slawonia, południowa Baranja i zachodni Srem było areną konfliktu serbsko-chorwackiego podczas jugosłowiańskiej wojny domowej. Te ziemie naturalnie oddzielone od Serbii rzeką Dunaj były zamieszkane częściowo przez Serbów, którzy zachęceni przewagą militarną Serbii w regionie zażądali w kwietniu 1990 r. niepodległości od Chorwacji jako enklawa w ramach Republiki Serbskiej Krajiny. Chorwaci odrzucili żądania, więc Krajina wsparta przez Serbię ogłosiła niepodległość jednostronnie. Konflikt zmienił się w krwawą wojnę, w rezultacie której Serbowie zdobyli Podunaje, a Chorwaci usunęli Serbów z Serbskiej Krajiny. Mediacja pokojowa Organizacji Narodów Zjednoczonych doprowadziła do podpisania 12 listopada 1995 r. serbsko-chorwackiej ugody w Erdut. Na jej mocy Chorwacja zobowiązała się respektować prawa Serbów w Podunaju udzielając im autonomii i z pomocą Narodów Zjednoczonych zdemilitaryzować region oraz ponownie zintegrować go z Chorwacją. Pierwsze wolne wybory do władz lokalnych miały miejsce 13 kwietnia 1997 roku, co upamiętnia niniejsza moneta. Proces integracji zakończył się 15 stycznia 1998 roku, gdy Chorwacja rozwiązała autonomię Podunaja.
aktualizacja: 21 X 2012

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.