(En) (Pl)

2 euro PORTUGALIA (2012) Guimarães - Europejska Stolica Kultury

2 euro 2012 Guimarães - Europejska Stolica Kultury - monety Portugalii
2 euro 2012 Guimarães - Europejska Stolica Kultury - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
25.75 mm 8.5 g 2.22 mm Cu75Ni25/Cu75Zn20Ni5
awers:
w polu monety uproszczony rysunek głowy króla Alfonsa I i jego miecza; w tle po prawej uproszczony zamek w Guimarães; poniżej w dwóch wierszach: GUIMARÃES i rok wybicia: 2012; niżej logo obchodów statusu Europejskiej Stolicy Kultury; po lewej stronie monety tarcza z herbu Portugalii; poniżej: PORTUGAL (Portugalia) wzdłuż rantu dwanaście pięcioramiennych gwiazd - symbol Unii Europejskiej
rewers:
po lewej od centrum monety nominał: 2, po prawej: EURO; w tle napisu mapa Europy; w tle mapy pionowo sześć równoległych linii zakończonych z obu stron pięcioramiennymi gwiazdami (rewers jest wspólny dla wszystkich monet euro)
rant:
ząbkowany z wklęsłymi siedmioma wieżami i pięcioma tarczami z herbu Portugalii:

rant 2 euro
data emisji:
21 VI 2012
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
José de Guimarães (podpis JOSÉ DE GUIMARÃES wzdłuż dolnej krawędzi awersu), Luc Luycx (inicjały LL poniżej litery O w EURO na rewersie)
mennica:
Imprensa Nacional - Casa da Moeda (Drukarnia Narodowa - Mennica), Lizbona (znak mennicy INCM przed rękojeścią miecza wzdłuż dolnej krawędzi awersu)
nakład:
2012 500 000 + 10 000 w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
Od 1985 roku Rada Europy wybiera na drodze konkursu miasto (miasta) pretendujące do miana Europejskiej Stolicy Kultury, którym pozostaje przez cały rok kalendarzowy. W 2012 roku ten zaszczytny tytuł przypadł portugalskiemu Guimarães oraz słoweńskiemu Mariborowi. Dzięki funduszom europejskim, wybrane miasto ma możliwość prezentacji dorobku kulturalnego i artystycznego szerokiej europejskiej publiczności. Jest to doskonała promocja dla miasta oraz regionu. Organizowane są koncerty, sympozja, wystawy, konferencje, pokazy które przybliżają dziedzictwo kulturowe i podwyższają sławę Europejskiej Stolicy Kultury.
Miasto Guimarães jest dziś nazywane kolebką Portugalii. To tu najprawdopodobniej urodził się pierwszy król Portugalii Alfonso I Zdobywca i to tu powstało pierwsze centrum administracyjne na ziemiach Portugalii zdobytych od Maurów podczas rekonkwisty. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku.

Pomnik króla Portugalii Alfonso I Zdobywcy w Guimarães. W tle charakterystyczne blanki na wieży tutejszego zamku, którego budowa rozpoczęła się w 958 roku.

Pomnik króla Portugalii Alfonso I Zdobywcy w Guimarães
photo: Mario Sánchez Prada; licence: CC-BY-SA 3.0

Blanki wieńczące mury oraz hełm króla Alfonso stały się natchnieniem dla João Camposa - zwycięzcy konkursu na projekt logo obchodów statusu Europejskiej Stolicy Kultury Guimarães 2012.

logo obchodów statusu Europejskiej Stolicy Kultury Guimarães 2012
aktualizacja: 6 V 2013

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2021 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.