(En) (Pl)

1 frank FRANCJA (1995) Instytut Francji

1 frank 1995 Instytut Francji - monety Francji
1 frank 1995 Instytut Francji - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
24.0 mm 6.0 g 1.8 mm Ni98
awers:
w centrum monety kopuła Instytutu Francji rozdziela nominał: 1 / F (FRANC - frank), w górnym otoku w dwóch wierszach: • RÉPUBLIQUE FRANÇAISE • / INSTITUT DE FRANCE (Republika Francuska Instytut Francji); na dole rok wybicia 1995
rewers:
pośrodku monety w prostokącie płonące liktorskie fasces, wokół czterech boków napis: INSTITVT / NATIONAL / DES SCIENCES / ET ARTS (Narodowy Instytut Nauk i Sztuk); po bokach i na górze gałązki wawrzynu; na dole data roczna: 1795; w dolnym otoku dewiza Republiki: LIBERTÉ - ÉGALITÉ - FRATERNITÉ (wolność, równość, braterstwo)
rant:
ząbkowany
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
18 II 2002
projekt:
Raymond Corbin (inicjały R.C. rozdzielone przez wieżę instytutu na dole awersu)
mennica:
Znak mennicy paryskiej La Monnaie de Paris (Mennica Paryska), Pessac (znak mennicy przed rokiem 1795 na rewersie, za rokiem 1795 symbol dyrektora mennicy Pierre'a Rodiera - pszczoła)
nakład:
1995 4 976 011
znaki mennicze:
Symbole głównych grawerów Mennicy Paryskiej, które można znaleźć na monetach francuskich wybitych po roku 1944:
Lucien Bazor 1931-1958 symbol grawera mennicy paryskiej skrzydło
Raymond Joly 1958-1974 symbol grawera mennicy paryskiej sowa
Emile Rousseau 1974-1994 symbol grawera mennicy paryskiej delfin
Pierre Rodier 1994-2000 symbol grawera mennicy paryskiej pszczoła
Gérard Buquoy 2001-2002 symbol grawera mennicy paryskiej podkowa
Serge Levet 2003 symbol grawera mennicy paryskiej serce
Hubert Larivière 2004-2010 symbol grawera mennicy paryskiej róg łowiecki
Yves Sampo od 2011 symbol grawera mennicy paryskiej różyczka
ciekawostki:
Okolicznościowa moneta o nominale 1 frank (franc) z 1995 r. upamiętnia 200-lecie Instytutu Francji (Institut de France). To francuskie towarzystwo naukowe zostało założone 25 października 1795 r. i grupuje pięć akademii (académies), z których najsłynniejszą i najstarszą jest Akademia Francuska. Siedziba Instytutu znajduje się w Paryżu na południowym brzegu Sekwany vis-à-vis Luwru. Oba słynne obiekty łączy most Pont des Arts. Poniżej zdjęcie kopuły Institut de France.

kopuła Instytutu Francji
photo licence: CC-BY-SA 3.0

Liktorskie fasces były symbolem władzy w Imperium Rzymskim. Liktorzy poprzedzali pochód władców i urzędników państwowych niosąc w rękach rózgi i topór związane rzemieniem. Ilość rózg świadczyła o zajmowanej pozycji w hierarchii politycznej. Symbolizm fasces został przejęty przez republikanów i dziś fasces znajduje się w godle Francji. Słowo fasces natomiast dało początek nazwie systemu politycznego - faszyzmu.

Rzymski liktor niosący fasces.

Rzymski liktor
photo licence: CC-BY-SA 3.0

Mennica Paryska (La Monnaie de Paris) to najstarsza instytucja francuska, a jak twierdzą niektórzy - światowa, której początki sięgają VI w. Siedziba mennicy mieści się w centrum Paryża w kompleksie zwanym Hotel des Monnaies, który oddano do użytku 20 grudnia 1775 roku. Róg obfitości jest symbolem umieszczanym na każdej monecie wybitej w Mennicy Paryskiej od 1 stycznia 1880 roku. Drugim znakiem widocznym na monetach był symbol generalnego grawera (graveur general). Tradycja tej posady sięga 1547 roku kiedy to Henryk II Walezjusz wyznaczył generalnego grawera jako jedyną osobę uprawnioną do tworzenia królewskiego portretu. Dopiero projekt przygotowany przez generalnego grawera mógł być kopiowany na stemple monet w mennicach krajowych. Począwszy od roku 2001 szefowie warsztatu grawerów Mennicy Paryskiej nie noszą już tego tradycyjnego tytułu, ale ich osobiste symbole wciąż pojawiają się na francuskich monetach obok znaku mennicy.

Nazwa mennicy francuskiej - La Monnaie de Paris - sugeruje umiejscowienie zakładu produkującego monety w stolicy Francji. Jest to jednak tylko nazwa firmy, a zakłady produkcyjne bywały w różnych miastach francuskich. W chwili obecnej, jedynym miejscem produkcji numizmatów francuskich (i nie tylko) jest Pessac w pobliżu Bordeaux.
aktualizacja: 20 XI 2013

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.