(Pl)

1 funt WIELKA BRYTANIA (2001) rewers północnoirlandzki

1 funt 2001 - monety Wielkiej Brytanii
1 funt 2001 - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
22.5 mm 9.5 g 3.15 mm Cu700Zn245Ni55
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2001 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia); perełki wzdłuż krawędzi rantu
rewers:
w centrum monety zdobiony krzyż celtycki z kwiatem lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum) w środku; zamiast pierścienia łączącego ramiona krzyża złoty naszyjnik ze skarbu Broighter; w dolnym otoku nominał: ONE POUND (jeden funt); perełki wzdłuż krawędzi rantu
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: DECUS ET TUTAMEN (po łacinie Ozdoba i Ochrona - słowa z Eneidy Wergiliusza - księga V, wiersz 262)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Norman Sillman
mennica:
Znak Królewskiej Mennicy w Llantrisant The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant (znak mennicy przed DECUS na rancie monety)
nakład:
2001 63 968 065 + 57 741 w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
W latach 1983-2008 monety funtowe były produkowane w cyklach pięcioletnich polegających na tym, że co pięć lat na rewersach pojawiał się motyw reprezentujący Wielką Brytanię jako całość (wielki lub mały herb państwa), w następnym cyklu przesuniętym o rok Szkocję, później Walię, Irlandię Północną oraz Anglię. W 2009 miał pojawić się rewers reprezentujący Szkocję, ale system przerwano.

Norman Sillman, projektant rewersu reprezentującego Północną Irlandię umieścił na rysunku aż trzy symbole odnoszące się do tego kraju. Najstarsze krzyże z pierścieniem łączącym ramiona są datowane na VIII wiek. Są kamienne, bogato zdobione i związane nierozerwalnie z kulturą Celtów zamieszkujących Irlandię. Naszyjnik z Broighter (Broighter Collar) o średnicy ok. 19 cm jest najcenniejszą częścią skarbu znalezionego w Broighter w hrabstwie Derry w Północnej Irlandii. Datowane na I w. przed Chrystusem znalezisko potwierdza wysoki kunszt celtyckich złotników epoki żelaza. Obecnie naszyjnik wraz z resztą skarbu można zobaczyć w National Museum of Ireland w Dublinie. Kwiat lnu w centrum rysunku monety symbolizuje natomiast przemysł tekstylny Irlandii Północnej.

Krzyże celtyckie na irlandzkim cmentarzu oraz naszyjnik z Broighter.

Krzyże celtyckie oraz naszyjnik z Broighter

Inny element skarbu z Broighter - złota łódź stała się motywem okolicznościowej irlandzkiej jednofuntówki [IEP].

1 funt 2000 Milenium - monety irlandii

Inskrypcja "DECVS ET TVTAMEN" pojawiła się na rantach srebrnych koron angielskich już w 1662. Pisarz i historyk John Evelyn (1620-1706) zanotował, że 10 stycznia 1662 r. osobiście doradził królowi Karolowi II Stuartowi sposób na obcinanie monet przez ludność w celu kradzieży kruszca. Zaproponował, żeby na rancie umieścić słowa uniemożliwiające obcinanie i naturalne wydały mu się łacińskie słowa "ozdoba" (monety) i "ochrona" (przed obcinaniem), które pożyczył od francuskiego kardynała de Richelieu. Okazało się, że sam kardynał pożyczył zwrot od Wegiliusza, który w Eneidzie określił tymi słowami zbroję.
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.