(Pl)

1 funt WIELKA BRYTANIA (2013) rewers walijski

1 funt 2013 walijski - monety Wielkiej Brytanii
1 funt 2013 walijski - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
22.5 mm 9.5 g 3.15 mm Cu700Zn245Ni55
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2013 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia)
rewers:
w centrum monety kwiat narcyza trąbkowego (Narcissus pseudonarcissus), powyżej por; w dolnym otoku nominał: ONE POUND (jeden funt)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: PLEIDIOL WYF I'M GWLAD (po walijsku jestem wierny mojemu krajowi - słowa refrenu hymnu Walii napisane przez Evana Jamesa w 1856 r.)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Timothy Noad
mennica:
Znak Królewskiej Mennicy w Llantrisant The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant (znak mennicy przed PLEIDIOL na rancie monety)
nakład:
2013 5 270 000 + ??? w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
W latach 1983-2008 monety funtowe były produkowane w cyklach pięcioletnich polegających na tym, że co pięć lat na rewersach pojawiał się motyw reprezentujący Wielką Brytanię jako całość (wielki lub mały herb państwa), w następnym cyklu przesuniętym o rok Szkocję, później Walię, Irlandię Północną oraz Anglię. W 2009 miał pojawić się rewers reprezentujący Szkocję, ale system przerwano. W roku 2013 pojawiły się rewersy Walii oraz Anglii, a w 2014 Szkocji i Irlandii Północnej, na których wspólnym motywem były narodowe rośliny tych krajów.

Por jest uważany za narodową roślinę Walii. Legenda głosi, że św. Dawid z Menevii, patron Walii podczas bitwy przeciwko Sasom ok. VI w. polecił walijskim żołnierzom przyczepienie do hełmów liści pora w celu odróżnienia sojuszników od wrogów. Legendarny element umundurowania przyniósł Walijczykom zwycięstwo, a w ciągu kolejnych wieków sam por, jego wizerunek, lub jego biało-zielone barwy stały się dla żołnierzy walijskich ale też zwykłych Walijczyków znakiem tożsamości. Dziś wszystkie wojskowe oddziały walijskie mają por w swojej odznace a 1. marca każdego roku w dzień Św. Dawida Walijczycy zajadają się porami upamiętniając patrona i dzień jego legendarnego zwycięstwa. W języku walijskim por to Cenhinen. Dziko rosnący narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus) walijczycy nazywają Cenhinen Pedr, co oznacza dosłownie por (Świętego) Piotra. Przez to podobieństwo również i narcyz stał się z czasem symbolem Walii.
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.