(Pl)

1 funt WIELKA BRYTANIA (2014) rewers szkocki

1 funt 2014 szkocki - monety Wielkiej Brytanii
1 funt 2014 szkocki - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
22.5 mm 9.5 g 3.15 mm Cu700Zn245Ni55
awers:
w centrum monety popiersie królowej Elżbiety II w Tiarze Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii w prawo; w otoku: ELISABETH • II • D • G REG • F • D • 2014 (Elżbieta II - DEI GRATIA REGINA FIDEI DEFENSOR - po łacinie z Bożej łaski królowa, Obrońca Wiary oraz rok wybicia)
rewers:
w centrum monety kwiat dzwonka okrągłolistnego (Campanula rotundifolia), powyżej gałązka popłocha pospolitego (Onopordum acanthium); w dolnym otoku nominał: ONE POUND (jeden funt)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: NEMO ME IMPUNE LACESSIT (po łacinie Nikt nie sprowokuje mnie bezkarnie - motto dynastii Stuartów, a przez to i Królestwa Szkocji)
data emisji:
???  brak danych
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Ian Rank-Broadley (inicjały IRB poniżej szyi królowej na awersie), Timothy Noad
mennica:
Znak Królewskiej Mennicy w Llantrisant The Royal Mint (Mennica Królewska), Llantrisant (znak mennicy przed NEMO na rancie monety)
nakład:
2014 5 185 000 + ??? w zestawach rocznikowych
ciekawostki:
W latach 1983-2008 monety funtowe były produkowane w cyklach pięcioletnich polegających na tym, że co pięć lat na rewersach pojawiał się motyw reprezentujący Wielką Brytanię jako całość (wielki lub mały herb państwa), w następnym cyklu przesuniętym o rok Szkocję, później Walię, Irlandię Północną oraz Anglię. W 2009 miał pojawić się rewers reprezentujący Szkocję, ale system przerwano. W roku 2013 pojawiły się rewersy Walii oraz Anglii, a w 2014 Szkocji i Irlandii Północnej, na których wspólnym motywem były narodowe rośliny tych krajów.

Biologicznie rzecz ujmując symbolem Szkocji nie jest oset, a roślina z tej samej podrodziny, ale innego rodzaju - popłoch pospolity (Onopordum acanthium). Nie jest jasne dlaczego akurat popłoch awansował na symbol Szkocji. Pojawił się nagle i niespodziewanie dla dzisiejszych historyków na srebrnych monetach Jakuba III w 1474 r. W przeciągu kolejnych dwóch wieków stał się bezsprzecznie symbolem Szkocji o czym świadczy np. ustanowienie Najstarszego i Najszlachetniejszego Orderu Ostu (tudzież Popłochu) najwyższym odznaczeniem Królestwa Szkocji w 1687 r.

Srebrny merk Jakuba VI Stuarta z 1602 r. z popłochem na rewersie.

Merk z 1602 r. Jakuba VI Stuarta

Dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifolia) stał się symbolem Szkocji z bardziej prozaicznego powodu. Dzięki powszechności występowania i niebieskim kwiatom jest to bylina najbardziej widoczna w szkockim krajobrazie. Przez wieki dzwonek stał się ważnym elementem baśni i legend, w których kwiaty dzwonka były schronieniem wróżek. Dzwonek okrągłolistny doczekał się również lokalnej nazwy. Szkoci nazywają go bluebell (niebieski dzwonek), podczas gdy reszta Wielkiej Brytanii określa go jako harebell (dzwonek zajęczy).
aktualizacja: 1 I 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.