GRENLANDIA (1953-1967) - korona grenlandzka (duńska) [DKK]
1 korona = 100 ore
Innuici, czyli rdzenni mieszkańcy Grenlandii nie używali pieniądza do momentu gdy pojawili się Duńczycy, którzy rozpoczęli wydobycie surowców mineralnych i metalicznych. Do zarządzania kopalniami i transportem towarów pomiędzy Danią a Grenlandią powołano firmę państwową Królewski Handel Grenlandzki (Den Kongelige Grønlandske Handel - KGH). Firma stała się faktycznie administratorem wyspy i w pełni kontrolowała życie wyspy. Wkrótce wizyty statków KGH stały się częstsze i zaistniały możliwości do handlu z Danią. W codziennej wymianie towarowej ok. 1860 roku w końcu pojawił się pieniądz w formie żetonów produkowanych przez różne grenlandzkie kopalnie. Początkowo żetony były głównie cynkowe i bardzo uproszczone, ale na początku XX wieku pojawiły się również dobrze zaprojektowane i prawidłowo wybite, a firma Kryolith, Mine- og Handels Selskabet nawet zamówiła swoje w Mennicy Królewskiej w Kopenhadze. Rząd duński zauważył, że wprowadzenie pieniądza jest czynnikiem państwotwórczym i wyprodukowano w 1926 r. relatywnie potężne partie żetonów również dla KGH. Te żetony z herbem Danii na awersie zdominowały rynek pieniężny Grenlandii i stały się faktycznie walutą wyspy. Mennica w Kopenhadze wyprodukowała nominały 25 i 50 ore oraz 1 korona, które odpowiadały nominałem koronie duńskiej [DKK]. Podczas okupacji Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej w Filadelfii wyprodukowano również monety 5 koron nie zmieniając oryginalnego projektu duńskiego. Dopiero duńskie rozporządzenie z 16 stycznia 1953 usankcjonowało żetony firmy KGH jako walutę na wyspie. Co ciekawe przyłączenie Grenlandii do Danii miało miejsce dopiero 5 czerwca 1953, co prawdopodobnie podważa legalność styczniowego rozporządzenia, ale faktem jest, że od 1953 roku tylko pieniądz KGH obowiązywał na Grenlandii. W 1957 r. wybito monety jednokoronowe, których brakowało najbardziej na rynku. Monety wg projektu Harolda Solomona początkowo wyprodukowano w brązie, ale te szybko się ścierały, więc kolejne partie przygotowano w miedzioniklu. Monety i banknoty Den Kongelige Grønlandske Handel wycofano z obiegu 1 lipca 1967 i wymieniono na odpowiednie nominały korony duńskiej [DKK]. Odtąd na wyspie obowiązuje tylko ta waluta. Dania zezwoliła Grenlandii na wyprodukowanie lokalnych banknotów na wzór tych używanych na Wyspach Owczych, ale Grenlandia wciąż z tego prawa nie skorzystała.
W dzisiejszej sprzedaży można łatwo znaleźć też kolorowe żetoniki z rocznikiem 2010 udające monety Grenlandii. Śmieci te wyprodukowała prywatna mennica Osborne Coinage co. Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone na zamówienie Josepha E. Langa, który dumnie umieszcza swoje inicjały na tych, ale też innych żetonikach udających monety Wysp Owczych, Andamanów i Nikobarów, Kabindy, Sahary Zachodniej, Darfuru, Wyspy Wielkanocnej, Kurdystanu, Północnego Cypru, Palestyny czy nawet Redondy. Biznesmen skupił zatem swoje działanie na terytoriach, z których nie spodziewa się pozwów sądowych o produkcję fałszywej waluty.
Prosimy zwrócić uwagę, że chwilowo prezentujemy tylko te dwa typy obiegowych monet Grenlandii, które zostały wybite po roku 1945.
coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu
© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.