(Pl)

2 euro LUKSEMBURG (2009) 10 Rocznica Unii Gospodarczej i Walutowej

2 euro 2009 - 10 Rocznica Unii Gospodarczej i Walutowej - monety Luksemburga
2 euro 2009 - 10 Rocznica Unii Gospodarczej i Walutowej - układ awersu do rewersu
średnica: waga: grubość: stop:
25.75 mm 8.5 g 2.22 mm Cu75Ni25/Cu75Zn20Ni5
awers:
w polu monety koło z efektem stereogramu soczewkowego z głową wielkiego księcia Henryka w prawo, głową księcia w lewo, oraz z nieregularnym krążkiem stylizowanym na antyczną monetę, w którym jest wklęsła figurka człowieka, którego ręka jest częścią symbolu euro ; w górnym otoku: LËTZEBUERG (Luksemburg); w dolnym otoku: UEM 1999-2009 (UEM - fr. Union Économique et Monétaire - Unia Gospodarcza i Walutowa); wzdłuż rantu pierścień z dwunastu pięcioramiennych gwiazd - symbol Unii Europejskiej
rewers:
po lewej od centrum monety nominał: 2, po prawej: EURO; w tle napisu mapa Europy; w tle mapy pionowo sześć równoległych linii zakończonych z obu stron pięcioramiennymi gwiazdami (rewers jest wspólny dla wszystkich monet euro)
rant:
ząbkowany z wklęsłym napisem: rant 2 euro monety Belgii
data emisji:
1 I 2009
data wycofania z obiegu:
w obiegu
projekt:
Γεώργιος Σταματόπουλος (wklęsłe inicjały ΓΣ powyżej daty 1999 na awersie), Luc Luycx (inicjały LL poniżej litery O w EURO na rewersie)
(Georgios Stamatopoulos, Luc Luycx)
mennica:
Znak mennicy holenderskiej
Koninklijke Nederlandse Munt (Holenderska Mennica Królewska), Utrecht, Holandia (znak mennicy pod datą 2009 na awersie, pod UEM symbol dyrektora mennicy Maartena Brouwera - żagle)
nakład:
2009 800 000 + 10 000 w zestawach rocznikowych
+ 10 000 w opakowaniach okolicznościowych
ciekawostki:
W konkursie na projekt awersu monety upamiętniającej dziesięciolecie Unii Gospodarczej i Walutowej zwyciężyła w głosowaniu internetowym propozycja George'a Stamatopoulosa z Banku Centralnego Grecji. Wszystkie kraje strefy euro wyemitowały monetę z tym samym motywem na awersie. Poznajmy przegranych finalistów.

Finałowe projekty monety okolicznościowej 2 euro z 2009 r.

Z powodu prawnego wymogu obecności podobizny wielkiego księcia na wszystkich monetach księstwa, Luksemburg zmodyfikował nieco wspólny projekt awersu, umieszczając dwukrotnie głowę wielkiego księcia Henryka ponad właściwym rysunkiem awersu stosując efekt stereogramu soczewkowego. Oglądając monetę pod różnymi kątami można zauważyć zarówno oryginalny projekt George'a Stamatopoulosa jak i podobiznę wielkiego księcia Henryka skierowaną w lewo oraz w prawo.

efekt stereogramu soczewkowego
aktualizacja: 4 XII 2014

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.