UKRAINA (od 1996) - hrywna ukraińska [UAH]
1 hrywna = 100 kopiejek
Od listopada 1990 jedynym środkiem płatności w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej były sowieckie ruble [SUR], którymi płacono tylko w przypadku oddania kuponu równowartego rublom. Wprowadzenie takich kuponów, które były w swojej jakości podobne raczej do kartek żywnościowych, były ukraińską odpowiedzią na kryzys gospodarki planowanej w Związku Sowieckim. Kraj związkowy chroniąc się przed zalewem tracących na wartości rubli wprowadził owe kupony próbując kontrolować ilość pieniędzy na rynku. Nie zdecydował się jednak ani okleić, ani ostemplować banknotów rubla, a wydał dodatkowe papiery noszone w portfelach. Kupony te były liczone w karbowańcach, bo to tak brzmiała potoczna nazwa rubla w języku ukraińskim. Po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 r. przygotowano plan wycofania rubli sowieckich z obiegu.
10 stycznia 1992 roku w obiegu pojawiły się karbowańce ukraińskie [UAK], które przypominały już banknoty. Również na nich widniało słowo „kupon”, bo w założeniu miały być pieniądzem przejściowym do ostateczniej waluty, której banknoty zamówiono już w Kanadzie, a monety we Włoszech i rodzimych zakładach w Ługańsku. Karbowańce zastąpiły ruble sowieckie [SUR] po nominale i przetrwały w obiegu aż cztery lata. Młodą Ukrainę dotknęła wówczas hiperinflacja związana ze zmianami rynkowymi po rozpadzie Związku Sowieckiego. W 1992 r. za dolara amerykańskiego [USD] płacono ok. 200 karbowańców UAK, natomiast w 1994 już prawie 32,000 UAK. Gotowe banknoty i monety nowej waluty trzymano zatem w skarbcu i czekano na odpowiedni moment na rynkach światowych.
Ostatecznie 2 września 1996 r. wyemitowano ukraińską hrywnę [UAH]. Nazwa nawiązywała do historycznej miary srebra w Rusi Kijowskiej wykorzystanej już dla nazwy waluty Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1918-1920. Jedną hrywną UAH zastąpiono 100,000 karbowańców UAK. Te dwie waluty funkcjonowały równolegle przez następne dwa tygodnie. W chwili wprowadzenia hrywny płacono 1.76 UAH za dolara amerykańskiego USD. W następnych latach hrywna stopniowo dewaluowała się. Między kwietniem 2005 r. a majem 2008 r. hrywna była związana z dolarem USD w stosunku 5.05 UAH za dolara. Stosunek skorygowano w grudniu 2008 do 8 UAH za dolara. Dopiero w 2012 r. oficjalnie uwolniono hrywnę, jednak faktycznie jej kurs jest sterowany przez Narodowy Bank Ukrainy. Wszystkie monety hrywny ukraińskiej są produkowane od 2000 r. w Mennicy Banknotów i Monet Narodowego Banku Ukrainy. W obiegu znajdują się nominały 1, 2, 5, 10, 25 i 50 kopiejek oraz 1 hrywna. Planowano również wybicie 15 kopiejek na wzór systemu monet Związku Sowieckiego jednak nominał ten porzucono po niewielkim próbnym biciu.
coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu
© 2010-2025 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.