(En) (Pl)

BELGIA (do 2002) - frank belgijski [BEF]

1 frank = 100 centymów

W roku 1832, dwa lata po uzyskaniu niepodległości, Belgowie wprowadzili walutę narodową franka belgijskiego [BEF] równego frankowi francuskiemu [FRG]. 20 grudnia 1848r. do parytetu dołączył się nowo powstały frank luksemburski [LUF], a dwa lata później frank szwajcarski [CHF]. Gdy w 1862 r. zjednoczone Włochy również dołączyły do układu ze swoim lirem [ITL], postanowiono oficjalnie zjednoczyć te waluty w jedną. 23 grudnia 1865 r. powstała Łacińska Unia Walutowa, która połączyła narodowe jednostki monetarne Belgii, Francji, Luksemburga, Szwajcarii i Włoch z podstawą 4.5 grama srebra lub 290 miligramów złota za jednostkę monetarną. W państwach unii można było płacić wymiennie innymi walutami narodowymi, co znacznie ułatwiło wymianę handlową. Sukces jedności monetarnej zyskał rozgłos i kolejne kraje dołączały do unii (Hiszpania, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Wenezuela, Serbia i San Marino), a wiele innych przyjęło tę samą podstawę kruszcową, pozostając poza unią. Dopiero I wojna światowa rozbiła Łacińską Unię Walutową. Frank belgijski, jak i większość walut stracił w czasie wojny mocno na wartości. W roku 1935 jego wartość była ustalona tylko na 150 miligramów złota. Wcześniej, w roku 1921, Belgowie zawiązali unię walutową z Luksemburgiem. W czasie II wojny światowej frank był połączony z marką niemiecką w stosunku 10 BEF za 1 DER, zweryfikowane następnie na 12.5 BEF za 1 DER. Po odzyskaniu niepodległości w 1944 frank został połączony z dolarem amerykańskim [USD] w stosunku 43.77 BEF za 1 USD. Stosunek skorygowano we wrześniu 1949 do 50 BEF za 1 USD. Unia monetarna franka belgijskiego z frankiem luksemburskim przetrwała aż do wprowadzenia Euro [EUR] 1 stycznia 1999r., kiedy to dwie waluty zastąpiła jedna - europejska. Frank był wciąż w obiegu do 28 lutego 2002.

Wyraźna dwujęzyczność Belgii jest odwzorowana również w belgijskiej numizmatyce. Większość typów monet występujących w obiegu ma zarówno francuskie jak i niderlandzkie odpowiedniki. Wśród powojennych monet franka belgijskiego [BEF] wyjątkiem jest tylko okolicznościowe 50 franków z 1960 zaprojektowane z legendami łacińskimi.

Prosimy zwrócić uwagę, że chwilowo prezentujemy tylko te typy monet franka belgijskiego [BEF], które zostały wybite po roku 1944.

aktualizacja: 9 XI 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Wszystkie prawa zastrzeżone.