(Lt) (En) (Pl)

LIETUVA (nuo 2015) - Lietuvos euro monetos [EUR]

1 euras = 100 euro centų

1991 metais prasidėjo Mastrichte Monetarinė sąjungos pasiruošimas. 1995 metais gruodžio mėnesį Madride buvo išrintas naujos valiutos vardas. 1999 metais sausio 1 dieną euras [EUR] buvo oficiali (tačiau virtuali) valiuta vienuolikoje Europos Sąjungos valstybių (Airija, Austrija, Belgija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija,Suomija ir Vokietija). 2001 metais Graikija prisijungė prie šios sistemos. Pirmoji moneta buvo nukaldinta 1999 metais, bet tikrosios monetos paleistos į apyvartą buvo tik 2002 metų sausio 1 dieną. Euro zona buvo padidinta šešis kartus: 2007 metais (Slovėnija), 2008 metais (Kipras ir Malta), 2009 metais (Slovakija), 2011 metais (Estija), 2014 metais (Latvija) ir 2015 metais (Lietuva). Taigi, 19 Europos šalių šiandien priklauso euro zonai. Euro monetos buvo nukaldintos keturios mažoms valstybėms, kurios nepriklauso Europos Sąjungai, bet yra pasirašę specialų susitarimą su ES tokios kaip: Andora, Monakas, San Marinas ir Vatikanas. Euras taip pat yra oficiali Juodkalnijos, Kosovo ir Prancūzijos užjūrio regionų valiuta. Apie 340 milijonų žmonių naudojasi euru kasdien.

Bendrųjų euro monetų pusė yra identiška visose euro išleidimo valstybėse, kurios dizainą sukūrė ir laimėjo konkurse Luc Luycx. 2005 metais birželio 7 dieną buvo nuspręsta pakeisti bedrą euro monetų pusės dizainą. Nominaliųjų verčių 10, 20 ir 50 centų, taip pat ir 1 ir 2 eurų išleistų po 2007 metų sausio 1 dienos buvo pavaizduotas Europos žemėlapis be valstybių sienų. Monetos, kurios išleistos Italijoje (įskaitant San Mariną ir Vatikaną), Austrijoje ir Portugalijoje su pakeistomis bendrosiomis pusėmis buvo išleistos 2008 metais. Pagal Europos Cenrinio banko sprendimą, visos išleistos į apyvartą 2009 metais sausio 1 dieną monetos, turi turėti naują reversą. Euro zonos narės gali pasirinkti bet kokį motyvą savo nacionalinėje pusėje tol, kol toje pusėje būtų aplink kraštą pavaizduota dvylika žvaigždžių bei valstybės vardas ar simbolis.

Lietuvos euro monetų nacionalinės pusės dizainą, remiantis viešosios nuomonės apklausomis, patvirtino Centrinis Lietuvos bankas. Visuomenė, spėjama, aiškiai pasisakė už Lietuvos herbą - Vytį visose monetose, tik pagrindinė problemą buvo monetos dizainas, kaip ji atrodys. 2004 metais buvo paskelbtas nacionalinės pusės monetos dizaino konkursas. Iš keturiolikos pasiūlytų dailininkų dizainų, buvo išrinktas jau esamas Lietuvos litų monetų dailininko Antano Žukausko projektas. Jau 2007 metais Lietuva buvo viena koja euro zonoje ir buvo išleista bandomoji euro monetų seriją, tačiau reikalingas Lietuvos infliacijos lygis buvo viršytas ir prisijungimas prie euro zonos buvo atidėtas. Pagaliau 2014 metų liepos mėn. 23 dieną Europos Sąjungos Taryba patvirtino euro įvedimą Lietuvoje ir iškart kitą dieną Lietuva pradėjo kaldinti euro monetas su išleidimo data 2015 averse. 2015 metais sausio 1 dieną euras pakeitė Lietuvos valiutą - litą [LTL]. Keitimo kursas buvo nustatytas 2002 metais vasario 2 dieną, kuris sudarė 1 [EUR] = 3.4528 [LTL]. Lietuvos litų monetos ir banknotai gali būti keičiami į eurus visuose Centrinio banko filialuose neterminuotai.

atnaujinta: 29 III 2015

coins catalogue :: katalog monet :: münzkatalog :: catalogue de monnaies :: catálogo de monedas :: catalogo monete :: каталог монет :: κέρματα κατάλογος :: COINZ.eu

© 2010-2024 :: Adam Kubicki :: COINZ.eu :: Visos teisės saugomos.